Hasičská zbrojnice

Lokace

Budova se nachází ve spodní části městečka, na rozšířené křižovatce s dolní částí ulice "kostkovka".

Umístění hasičské zbrojnice můžete zobrazit kliknutním na tento odkaz (mapy.cz).

GPS souřadnice: 49.2647625N, 13.3906817E

Současnost

Přízemí skýtá dvojici garáží se zásahovými vozidly a vybavením včetně šatních skříní, sklad a předsíň.

V patře je malá klubovna hasičů a obývaný byt. Respektujte soukromí současných obyvatelů bytu.

Střecha budovy je osazena rotační    sirénou požární a civilní ochrany  .

Historie

Budova hasičárny byla dříve židovskou synagogou. Po druhé světové válce byla z důvodu vyhlazení všech židovských rodin německými nacisty nevyužita.

Národní výbor tuto budovu v roce 1950 od židovské obce koupil a budova byla přestavěna. "Všichni členové sboru odpracovali na adaptaci této budovy nepočítané množství brigádnických hodin zdarma. Byla zde vybudována garáž pro auto, stříkačku, sklad materiálu, byt pro správce - člena sboru pověřeného dozorem nad požárnickým materiálem - a spolková místnost. Ve své době byla naše zbrojnice největší v rámci bývalého okresu Sušice." (citace z publikace 100 LET POŽÁRNÍ OCHRANY, VELHARTICE, 1978).

V roce 1950 byla rovněž instalována na střechu poplachová siréna Elektra Langer, jež dodnes spolehlivě a efektně slouží.

V roce 1978 byla na pilíř mezi vraty umístěna vzpomínková plaketa připomínající 100. výročí založení sboru. V roce 1989 bylo rozhodnuto o nové fasádě, jelikož stará z roku 1952 již na mnoha místech opadávala.

V roce 2007 proběhla další oprava zbrojnice, která zahrnovala novou betonovou podlahu a výměnu vrat.

V září 2016 dostala vrata a skříňky elektrorozvodů na vnějších zdech nový nátěr.