Hasičská zbrojnice

Lokace

• Budova se nachází ve spodní části městečka, na rozšířené křižovatce s dolní částí ulice "kostkovka".

• Umístění hasičské zbrojnice zobrazíte kliknutním na tento odkaz (mapy.cz).

• GPS souřadnice: 49.2647625N, 13.3906817E

Současnost

• Přízemí skýtá dvojici garáží se zásahovými vozidly a vybavením včetně šatních skříní, sklad a předsíň.

• V patře je společenská místnost, kuchyňka, zázemí mladých hasičů a umývárna s WC.

• Střecha budovy je osazena rotační sirénou  jednotného systému varování a vyrozumění.

Historie

Budova hasičárny byla původně židovskou synagogou. Po druhé světové válce byla z důvodu vyhlazení všech židovských rodin nevyužita.

Národní výbor tuto budovu v roce 1950 od židovské obce koupil a budova byla přestavěna. "Všichni členové sboru odpracovali na adaptaci této budovy nepočítané množství brigádnických hodin zdarma. Byla zde vybudována garáž pro auto, stříkačku, sklad materiálu, byt pro správce - člena sboru pověřeného dozorem nad požárnickým materiálem - a spolková místnost. Ve své době byla naše zbrojnice největší v rámci bývalého okresu Sušice." (citace z publikace 100 LET POŽÁRNÍ OCHRANY, VELHARTICE, 1978).

Milníky

• 1950: Začátek užívání budovy jako zbrojnice a bytu správce. Na střechu byla umístěna poplachová siréna Elektra Langer, jež dodnes spolehlivě a efektně slouží.

• 1978: Na pilíř mezi vraty byla umístěna vzpomínková plaketa připomínající 100. výročí založení sboru.

• 1989: Nová fasáda budovy.

• 2007: Proběhla oprava zbrojnice, která zahrnovala novou betonovou podlahu a výměnu vrat.

• 2016: Vrata a skříňky elektrorozvodů na vnějších zdech dostaly nový nátěr.

• Únor 2018: V bytě v hasičské zbrojnici vznikl požár. Patro bylo poničeno a po opravě již neslouží jako byt. Prostor byl poskytnut velhartickému SDH. Do užívání sboru byla též svěřena malá sousedící stodola.