Používaná vozidla a výzbroj

Cisternová automobilová stříkačka

Typ: CAS 25 - Škoda 706 RTHP

Výrobce: LIAZ (podvozek), Karosa (nástavba)

Označení: CAS 25 / 3500 - M2R

Volací znak: HKT 641

Osádka: 1+7

Stručná charakteristika a využití: Zásahové vozidlo zjm. pro hašení požárů pomocí vlastního nebo vnějšího zdroje vody (cisterna, hydrant, vodní plochy). Vozidlo je nasazováno k hašení požárů, k zásahům s nebezpečím požáru, případně k čerpání vody a oplachování povrchů.

Hašení pomocí nízkotlakých hadicových výstupů, vodním dělem nebo kropicí lištou. Vybavení zahrnuje hasicí přístroje, nosítka, nastavovací žebříky, sadu nářadí, velkou lékárničku, trhací háky, sekery, ruční vyprošťovací nástroj, 4 přetlakové dýchací přístroje, ženijní nářadí a další materiál.

Určení pro smíšený provoz (silnice, lehký terén).

>> Karta vozidla <<

 

Dopravní automobil s motorovou stříkačkou

Typ: DA 12 - A31.1

Výrobce: AVIA (podvozek), Karosa (nástavba)

Označení: DA 12 - L1MS

Volací znak: HKT 642

Osádka: 1+8

Stručná charakteristika a využití: Zásahové vozidlo zjm. pro přepravu požárního družstva, materiálu a pro zajištění dodávky vody nebo hašení pomocí cizích zdrojů (hydrant, vodní plochy). Vozidlo je nasazováno k zásahům technického charakteru (spadlé stromy, čerpání vody).

Vybavení zahrnuje přenosnou motorovou stříkačku PS 12 (se startérem), hasicí přístroje, nosítka, velkou lekárničku, sady nářadí, motorovou řetězovou pilu, plovoucí čerpadlo, ženijní nářadí a další materiál.

Určení pro silniční provoz (zpevněné povrchy).

>> Karta vozidla <<

 

Dopravní automobil 

Typ: DA VW Transporter 4motion

Výrobce: Volkswagen (podvozek), STS Prachatice (nástavba)

Označení: DA - L1Z

Volací znak: HKT 643

Osádka: 1+8

Stručná charakteristika a využití: Dodávkový automobil s pohonem všech kol je určen k nouzovému zásobování a evakuaci obyvatelstva. Dále je využíván k týlovému a hospodářskému zajištění jednotky. Automobil má tři řady sedadel, přičemž poslední dvě lze snadno vyjmout a zvětšit tak nákladový prostor. Vůz je vybaven velkou lékárničkou, hasicími přístroji, ručním vyprošťovacím nástrojem a dalším drobným materiálem.

>> Karta vozidla <<

 

Přívěsná motorová stříkačka

Typ: PPS 12

Výrobce: SVA (Státní výrobna autodílů)

Stručná charakteristika a využití: Jednoosý skříňový přívěs pro přepravu přenosné motorové stříkačky PS 12 a základního pož. příslušenství. Přívěs je v současné době používán pro přepravu materiálu na soutěže a cvičení. Stříkačka PS 12 v sériovém stavu.

Stav: Drobné úpravy, nátěr + nástřik podlahy a rámu (2010), nový lak (2014).

>> Karta vozidla <<

 

Výstroj

Členové jednotky jsou vybaveni standartními pracovními obleky PS II, lehkými zásahovými obleky Bushfire a zásahovou nadkotníkovou gore-texovou obuví. K dispozici je i několik třívrstvých "těžkých" zásahových obleků pro zásahy u požárů uvnitř budov a v chladu. Ve vozidle CAS jsou přilby MSA Gallet, DA je vybaven přilbami PZ-11. Disponujeme 4 přetlakovými dýchacími přístroji Drager a v záloze jsou i 4 podtlakové dýchací přístroje Saturn. Pro obsluhu motorové pily jsou připravené protipořezové kalhoty a rukavice. Dále jsou k dispozici vysoké brodicí kalhoty, kukly proti ohni i mrazu a několik párů holínek. Používáme různé druhy ochraných rukavic - podle typu zásahu.

 

 

Nepoužívaná (historická) vozidla

Přívěsné čerpadlo

Výrobce: ČSSR

Stručná charakteristika: Přívěsný jednoosý vozík za traktor s čerpadlem poháněným náhonovou hřídelí.

Stav: Deponováno.

 

Koněspřežná ruční stříkačka

Výrobce: R.A. Smékal, Čechy - Rakousko-Uhersko

Stručná charakteristika: Čtyřkolová stříkačka z konce 19. století. Pumpa poháněná skrz dlouhou páku lidskou silou (2+2 muži).

Stav: Deponováno.