ohlašovna pálení

Chystáte se pálit větve, listí apod? Ohlašte to hasičům!

Stručná pravidla:

• Vypalovat porosty (trávníky, louky, meze, keře, sady, lesy, ...) je zakázáno!
  • Spalování hořlavých látek (hromady větví, shrabané listí nebo tráva) je povoleno
    (není-li pro dané území vyhlášeno zvýšené riziko vzniku požárů).
  • Při pálení na volném prostranství je nutno stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru (vědro s vodou, hasicí přístroj, ruční nářadí, dodržení vzdálenosti od staveb, ...).
  • Během pálení je vhodné disponovat mobilním telefonem pro případné rychlé ohlášení požáru na linku 150.
  • Za větrného počasí oheň na volném prostranství nezakládejte - pálení se může snadno vymknout kontrole. Odletující jiskry mohou dát vzniknout požárům i desítky metrů od ohniště!

Právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje pálení na volném prostranství. K tomu slouží internetový portál paleni.izscr.cz (viz tlačítko níže).

Stejný postup se doporučuje i fyzickým osobám. Ohlášením pálení se předchází planým poplachům a v případě vzniku požáru kvůli tomuto pálení je zásadně usnadněno a urychleno nasazení sil a prostředků k jeho likvidaci.

Ohlášení snadno zvládnete i na soudobém mobilním telefonu s připojením na internet.

Hlavní ustanovení pro požární ochranu naleznete v zákoně 133/1985 Sb., o požární ochraně.