jednotka

jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Velhartice

Jednotka sboru dobrovolných hasičů (JSDH) Velhartice je organizační složkou obce Velhartice a je zřízena na základě zákona č.133/1985 Sb., o požární ochraně.

Jejím úkolem je podílení se na ochraně života a zdraví občanů, majetku před požáry a poskytování pomoci při živelních pohromách či jiných mimořádných událostech. Patří mezi základní složky integrovaného záchranného systému (IZS) a je zahrnuta do plošného pokrytí kraje jednotkami požární ochrany (JPO). Pohotovost je zajištěna nepřetržitě.

JSDH Velhartice má územní působnost, tzn. že je určena i k zásahům mimo území zřizovatele. Patří do kategorie JPO III/1, což mj. zavazuje k tomu, aby do 10 minut od vyhlášení poplachu vyjelo ze základny alespoň zmenšené požární družstvo s jedním kusem techniky. Její chod, jakožto "prvosledové" jednotky IZS, je organizačně, materiálně, technicky, technologicky a personálně zajištěn tak, aby síly a prostředky mohly v požadovaném čase vyrazit k zásahu v jakoukoliv denní dobu každý den v roce.

Jednotka je schopna samostaně provést prvotní zásah, jakož i tvořit podporu Hasičskému záchrannému sboru (HZS) při záchranných a likvidačních pracích (ZaLP). U řady událostí velhartičtí hasiči zasahují po boku profesionálních kolegů ze stanic zřízených u HZS Plzeňského kraje, nicméně některé události řeší zcela samostatně.

Jednotka obvykle vyjíždí k zásahu na základě příkazu operačního a informačního střediska (OPIS) HZS. Aktivace jednotky k výjezdu na zásah je prováděna spuštěním sirény na hasičské zbrojnici a odesláním AMDS/SMS zprávy na mobilní telefony členů jednotky.

Za akceschopnost jednotky zodpovídá velitel jednotky starostovi obce.

Pro záležitosti ohledně JSDH Velhartice kontaktujte zřizovatele jednotky - Obec Velhartice