zbrojnice

velhartická hasičárna

Milníky

1845: Stavba budovy coby židovské synagogy.

1950: Odkoupení budovy místním národním výborem, její přestavba a počátek užívání budovy jako požární zbrojnice vč. bytu správce. Umístění poplachové sirény Elektra Langer (tato dodnes spolehlivě a efektně slouží).

1978: Umístění vzpomínkové plakety k připomenutí 100. výročí založení sboru na pilíř mezi vraty.

1989: Nová fasáda budovy.

2007: Částečná oprava zbrojnice - nová betonová podlaha v garáži a výměna vrat.

2016: Natření vrat garáží a skříněk elektrorozvodů.

2018: Požár v bytě nad hasičskou zbrojnicí. Patro bylo poničeno a po opravě již neslouží jako byt. Prostor byl poskytnut sdružení SDH Velhartice a zároveň slouží i potřebám hasičské jednotky.

2019: Vybavení nadzemního patra nábytkem. Zvelebení a přizpůsobení prostor.

Současnost

Přízemí skýtá garáž se dvěma zásahovými vozidly, dále vstupní síň a předsíň bočního vchodu. V garážích jsou mj. rozmístěny šatní skříně pro členy zásahové jednotky a další příslušenství.

V nadzemním patře se nachází kuchyně, zasedací místnost, šatní místnost, klubovna mladých hasičů a umývárna s WC.

Střecha budovy je osazena elektrickou rotační sirénou připojenou do jednotného systému varování a vyrozumění.

Kromě hlavní budovy hasiči dále využívají kůlnu na zadním dvorku, která slouží jako kryté stání pro přívěs, historickou stříkačku a také k uskladnění dalšího materiálu.

Za budovou je dočasně umístěna montovaná garáž ukrývající dopravní automobil VW Transporter.

Historie

Budova postavená v roce 1845 byla původně židovskou synagogou. Jako modlitebna sloužila téměř celé století - do nacistické okupace. Po druhé světové válce zůstala z důvodu vyhlazení všech místních židovských rodin nevyužita.

Osudu vyhlazených židovských spoluobčanů se během roku 2000 věnovala v rámci projektu "Zmizelí sousedé" dívčí křesťanská skupina z Velhartic vedená Ivonou Brožovou. Výsledky své práce v říjnu téhož roku prezentovali u prezidenta České Republiky Václava Havla.
Prezentační panel Zmizelí sousedé - Velhartice

V roce 1950 Národní výbor tuto budovu od židovské obce koupil a téhož roku byla přestavěna.

"Všichni členové sboru odpracovali na adaptaci této budovy nepočítané množství brigádnických hodin zdarma. Byla zde vybudována garáž pro auto, stříkačku, sklad materiálu, byt pro správce - člena sboru pověřeného dozorem nad požárnickým materiálem - a spolková místnost. Ve své době byla naše zbrojnice největší v rámci bývalého okresu Sušice.

(citace z publikace 100 let požární ochrany, Velhartice, 1978).

Budoucnost

S narůstajícími nároky na jednotku SDH Velhartice co do počtu a typu zásahů, pořizováním nové výzbroje, plánovanou obměnou techniky, vývojem standardů pro zázemí záchranných složek a v neposlední řadě kvůli zubu času, se čím dál tím více projevuje nedostatečnost rozměrových, technických i technologických dispozic nynější hasičské zbrojnice.

S ohledem na to se uvažovalo o rekonstrukci současné zbrojnice nebo stavby zcela nové budovy "na zelené louce". Bylo rozhodnuto o rekonstrukci a rozšíření stávající budovy.

Obec Velhartice podala žádost o dotaci MV - GŘ HZS na rekonstrukci hasičské zbrojnice. Žádosti o udělení dotace bylo vyhověno - dotace tedy bude v případě realizace akce vyplacena.

Veškerá projektová dokumentace a stavební povolení jsou připraveny. Aktuálně (jaro 2023) se vyčkává na obdržení řídícího dokumentu a následné vypsání výběrového řízení.