spolek

SH ČMS - Sbor dobrovolných hasičů Velhartice

Sbor dobrovolných hasičů (SDH) Velhartice je z hlediska právní formy pobočným spolkem, který je zastřešován Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska. Podporuje preventivně-výchovnou činnost a další aktivity dle cílů SH ČMS.

SDH Velhartice se podílí na preventivně-výchovné činnosti obyvatelstva v obci především fungováním kroužku mladých hasičů. Mezi další aktivity sboru patří pořádání kulturních a společenských akcí - za stěžejní a nejtradičnější akci platí hasičský ples konající se obvykle počátkem února. Další oblíbenou akcí je dětský den, na jehož organizaci se sbor významnou mírou podílí. Stanoviště dětského dne zajišťovaná hasiči jsou koncipována jako zábavně-vzdělávací. K tradičním aktivitám sborů dobrovolných hasičů patří i hasičské soutěže. Za SDH Velhartice se jich zúčastňují 3 družstva - muži, ženy a mladí hasiči. Všechna družstva se pravidelně účastní okrskové soutěže pořádané v Nemilkově. Dalších soutěží se družstva zúčastňují podle časových možností členů.

Náplní činnosti spolku SDH Velhartice je mimo výše uvedené rovněž podpora činnosti jednotky požární ochrany obce, především příprava budoucích členů "zásahové jednotky".

SDH Velhartice spolupracuje s dalšími sbory seskupenými do okrsku č. 16 Velhartice tvořeného  dále SDH Hory Matky Boží, SDH Nemilkov, SDH Chotěšov, SDH Milínov a SDH Pích. Na úrovni okresu činnost dobrovolného hasičstva koordinuje a usměrňuje OSH Klatovy, do jehož odborných rad (OROO a ORŽ) byli v roce 2019 zvoleni dva členové SDH Velhartice.

Členská základna čítá přibližně 60 mužů a žen takřka všech věkových kategorií.

Spolek jakožto sdružení SDH se nepodílí na zásahové činnosti v rámci IZS.

Za Sbor dobrovolných hasičů Velhartice vystupuje a jedná na veřejnosti starosta sboru, příp. jeho náměstek a nebo jednatel sboru. Nejvyšším orgánem SDH je dle stanov valná hromada, která je tvořena nadpoloviční většinou členů starších 18 let.

Chcete se i Vy stát členem SDH Velhartice? Jestliže vás zaujaly výše popsané aktivity a chcete se v nich angažovat, nic vám nebrání zažádat o členství. Členství v SDH je mj. podmíněno včasným uhrazením členského příspěvku (200,- resp. 150,- Kč ročně). Členské příspěvky na následující rok se hradí nejpozději na výroční schůzi valné hromady.